-
Logodnicul – Hortensia Papadat-Bengescu

-
Viața de apoi a poetului – Andrei Crăciun

-
Fidelități – Diane Brasseur

-
Fata care citea în metrou – Christine Féret-Fleury

-
Vina – Camelia Cavadia

-
Luminița, mon amour – Cezar Paul Bădescu

Am citit cartea fără prea multe pauze. Eu asociez cartea cu un răspuns la constatarea oamenilor că după mult timp petrecut într-o relație oamenii ajung să semene. Dacă la început există o linie clară între ea și el, de-a lungul timpului aceasta se estompează și nu mai știm unde se termină unul și unde începe…
-
Căsnicie – Dan Coman

-
Zilele abandonului – Elena Ferrante

-
Ipoteza iubirii – Ali Hazelwood

-
Te iubesc, dar nu pe tine – Raluca Feher

“Suntem osificați în neputința noastră de a ne schimba. Ne înconjurăm de oameni care ne spun că suntem îndeajuns. Că nevolnicia noastră e virtute. Suntem obosiți, comozi, apatici. Atunci când oglinda îmi arată că sunt puhavă, prefer să spun că e ceva cu oglinda, nu cu mine.” Când o carte se dovedește mai bună decât…
